Potřebuji pomoc s přístupností

Certifikace na postup výroby webu v souladu se zákonem 99/2019 Sb. aneb Co dělat, když ve své firmě berete přístupnost opravdu vážně

Autor: Pavlína Soušková


V oblasti přístupnosti je certifikace jedním z účinných nástrojů, jak dokázat svou odbornost a kvalifikaci. Doposavad jsme vám představili z nejrůznějších pohledů certifikaci, kterou nabízí IAAP (mezinárodní asociace odborníků na přístupnost) – více k tématice najdete na blogu Thésea v kategorii certifikace. IAAP certifikace však není jedinou možností, která se nabízí.

Společnosti v ČR, které na přístupnost kladou dlouhodobý důraz, mohou získat také inspekční certifikát IC-20210301 od akreditovaného inspekčního orgánu A-TEST, který garantuje, že postupy při tvorbě webových stránek jsou v souladu s požadavky na přístupnost dle zákona 99/2019 Sb.

Jedním z držitelů této certifikace je firma Galileo Corporation, která se specializuje na vývoj  a výrobu webů a dalších služeb pro obce a příspěvkové organizace. Velice nás proto těší, že vám můžeme nabídnout rozhovor se zástupkyní této společnosti Jitkou Vejvodovou, se kterou jsme hovořili jak o přístupnosti obecně, tak o procesu certifikace.

Rozhovor:

Dobrý den, děkuji, že jste souhlasila s rozhovorem. Mohla byste na úvod prosím krátce představit iGalileo a vámi nabízené služby?

Společnost Galileo Corporation již přes 20 let poskytuje služby pro obce a města, příspěvkové organizace nejen v České republice ale i na Slovensku. Začínali jsme webovými stránkami a postupně se k tomu přidávaly další služby: splnění legislativních povinností, Czech Point, GDPR, mobilní aplikace, zasílání SMS a e-mailů, spisová služba, vizuální identity a poslední dobou nejvíce rezonující elektronické úřední desky.

Na českém trhu působíte již od roku 2002. Kdy a proč jste se jako firma v rámci svých služeb začali zajímat o problematiku digitální přístupnosti (webu a aplikací)? 

Jsem v Galileu od roku 2010 a co si pamatuji, tak jsme přístupnost řešili a zajímali se o ní. Hned první rok mého působení jsme prošli školením na přístupnost od Radka Pavlíčka a jeho kolegy. Důvodem, proč jsme se přístupností zabývali je, že nám to dávalo smysl. Byla to legislativní povinnost pro naše zákazníky, ale zároveň jsme si v praxi ověřovali, že přístupný web není přínosem jenom pro návštěvníky s omezením, ale je přínosem pro všechny. A protože jsme v tom viděli smysl, tak se přístupnost stala jednou z podmínek všech vyvíjených produktů a služeb. V roce 2018 jsme vyvinuli vlastní responzivní systém webdesignu založeného na komponentách.

Dodnes si pamatuji debaty ohledně přístupnosti jednotlivých prvků. Čerpali jsme z WCAG, ale i z britského systému na tvorbu webů pro samosprávy. To samé jsme ale prosazovali při vývoji mobilní aplikace, elektronické úřední desky… Neuvěřitelnou radost mi pak udělalo, že před lety se nám ozval nevidomý návštěvník našich webů a aplikace a pochválil nám naši práci. S tímto návštěvníkem jsme posléze navázali spolupráci.

Jak hodnotíte současnou situaci s ohledem na přístupnost webových stránek veřejného sektoru? Myslíte si, že je přístupnost stále spíše upozaďována?  Případně jak k přístupnosti přistupujete vy?

Přiznám se, že to mě trochu rozčiluje. Když vidím webové stránky Ministerstva vnitra, které jsou totálně nepřístupné, tak to pak koresponduje s tím, jak stát bere přístupnost vážně. Přece jenom to není jen o napsání zákona a kontrolách. Takže ano myslím si, že obecně je to stále jakási „povinnost“, ale smysl v tom vidí menšina. Každopádně my se snažíme i našim zákazníkům předat zprávu: „přístupnost má smysl pro každého“. Od konzultantů, kteří na obce a školy jezdí, technickou podporu, školení až po grafiky.

Navíc i pořádáme nárazově školení, semináře zaměřené na digitální přístupnost. Zde často narážíme i na to, že naši zákazníci by potřebovali školení na přístupnost dokumentů, protože i když vyrobíme přístupný web, naplníme jej daty, zákazníka zaškolíme včetně přístupnosti, tak když si na web vloží nepřístupný dokument, tak se jakákoliv přístupnost informací pro všechny třepí ve švech…

Jako první firma v ČR jste získali certifikát, který garantuje, že postupy při tvorbě webových stránek jsou v souladu s požadavky na přístupnost dle zákona 99/2019 Sb. Mohla byste blíže představit tento certifikát a co vás k takovéto certifikaci vedlo? Kde jste se jako firma o možnosti této certifikace dozvěděli?

Certifikace na postup výroby webu v souladu se zákonem 99/2019 Sb. vznikla velmi spontánně. V jeden moment se sešlo několik věcí. Vstoupil v platnost zákon o přístupnosti a najednou zavládl chaos u obcí a měst, škol. Pak jim přišla velmi obtížně uchopitelná metodika. Neustále se nás zákazníci ptali, jestli jejich web splňuje zákon. Zároveň jsme si byli jistí, že náš proces výroby webu se na každé zastávce zabývá přístupností, v tu dobu jsme se jí věnovali už přes 10 let. A najednou přišel nápad, co kdybychom si ten náš postup výroby nechali certifikovat, aby se zákazníci uklidnili a bylo to pro ně více čitelné. V podstatě jsme pouze doplnili checklist jednotlivých zastávek výroby a dali do vztahu s pravidly WCAG 2.1, jinak prakticky se naše workflow nezměnila.

Jak vypadá proces certifikace a jaké jsou podmínky pro její získání? Kdo se vlastně může nechat certifikovat a jak dlouho je certifikát platný?

Proces certifikace probíhal tak, že jsme museli dokázat, jak a kde se jednotlivými pravidly přístupnosti řídíme a jak je kontrolujeme. Na certifikaci byli přítomni zástupci jednotlivých zastávek výroby webu a v přímém přenosu ukazovali svoji práci a která pravidla a kde a jakým způsobem jsou řešena. Zároveň jak se jejich dodržení otestuje.

Předmětem inspekce bylo posouzení shody, zda je dle Metodiky implementace redakčního systému GCM (Galileo Content Manager), verze 1 implementovaný web ve shodě s požadavky zákona č. 99/2019 Sb., do úrovně požadavků AA včetně.

Přinesl certifikát vaší firmě nějaké benefity? Ovlivňuje tato skutečnost v určitém ohledu i vaše zákazníky?

Nejvýznamnějším benefitem je zjednodušení informovanosti zákazníků, že přístupnost bereme vážně.

Doporučili byste certifikaci i dalším (nejen) vývojářským firmám a proč? 

Certifikaci jako takovou ne a ani nárazové testování webů na přístupnost… Co bych ale rozhodně doporučila, je dělat vše pro to, aby téma přístupnosti prorostlo firmou, všichni ve firmě ji brali vážně a viděli v ní smysl. A s tím pak vše přijde samo sebou. Certifikace je taková třešinka na dortu. Pokud lidi ve firmě nevezmou přístupnost za svou, tak certifikace je vlastně prázdný papír.

Chtěla byste k tématu ještě něco zajímavého nebo důležitého doplnit?

Moc bych si přála, aby pro naše zákazníky z řad obcí, měst, škol, domovů pro seniory bylo více podpory, školení, webinářů, metodik. Netýkající se jen digitální přístupnosti, ale i přístupnosti dokumentů.

Potřebujete pomoc s přístupností?
Kontaktujte nás

Kontaktovat nás v případě potřeby můžete i e-mailem nebo telefonicky





    Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.