Proč potvrdit své znalosti z oblasti přístupnosti IAAP certifikátem – motivační příběhy certifikovaných a zájemců (1. část)
Přístupnost potřebuje profesionály. Jedním z nejčastějších způsobů, jak svou profesionalitu dokázat, je pomocí certifikace. Nejprestižnějšími a celosvětově uznávanými certifikáty jsou ty od IAAP (International association of accessibility professionals). Co to IAAP je a jaké konkrétní možnosti certifikace nabízí se můžete dočíst v článku Vše, co potřebujete vědět o členství v IAAP a IAAP certifikátech.
Získat IAAP certifikát je běh na dlouhou trať a příprava zajisté zabere spoustu času a úsilí. Odměnou však jsou nabyté vědomosti a schopnosti, které dělají z držitelů opravdové odborníky na přístupnost či její určitou oblast. Chtěli byste také své schopnosti potvrdit jedním z IAAP certifikátů? Inspirací vám mohou být příběhy třech současných držitelů v ČR (dvakrát CPWA a jednou WAS), jakož i několika dalších zájemců, kteří zrovna procházejí přípravou a zkoušku plánují v nejbližší době. Z jakého prostředí pocházejí? Proč se rozhodli certifikaci získat a jaká je jejich primární motivace?
O svůj pohled na certifikaci se tomto článku podělili Jiří Zmrhal, Vít Václavík a Michal Matuška.
Jiří Zmrhal (držitel certifikátu WAS)
Certifikace je pro mě v první řadě indikátor toho, že jsem na správné cestě ve studiu a praxi přístupnosti. Vnímám to jako potvrzení základních znalostí, s kterými jsem schopen identifikovat i opravit problémy a navrhnout doporučení, přičemž je stále co se učit. Firma, pro kterou pracuji, se přístupností také začala zabývat a pro klienty chce poskytovat profesionální služby v tomto oboru. Mít certifikované vývojáře může napomoci k získávání příležitostí a do jisté míry to může být vnímáno i jako kvalifikace pro tvorbu přístupných webů. Certifikaci chci stále udržovat platnou, protože jednou za 3 roky je potřeba ji stručně řečeno obnovit tím, že se aktivně podílím na studiu, předávání a sdílení svých znalostí. Je to dobrý způsob, jak si ověřit vlastní znalosti, protože to je úplně jiné, než dělat kdejaké online testy i díky stylu otázek, které ve většině zahrnují praktickou znalost, nikoliv jen teorii.
Vít Václavík (uchazeč o certifikát CPACC)
Motivací k certifikaci CPACC je více. Už delší dobu se webové přístupnosti věnuji. Nyní, když firma, ve které pracuji (ACTUM Digital), mnohem aktivněji pracuje s přístupností je certifikace dalším posunem. Důvody by se tedy daly shrnout takto: – už samotné studium přináší spoustu nových znalostí a hlavně propojuje témata, která znám a prakticky denně používám. Přípravou na certifikační zkoušku dostávám možnost dívat se na a11y mnohem komplexněji – protože jsme komerční subjekt, je certifikace výrazným signálem k zákazníkům. Na trhu potkávám spoustu samozvaných odborníků, ale když se podíváte na výsledky jejich práce, jsou žalostné. Certifikace sama samozřejmě není samospásná, ale dává minimálně jistotu, že osoba zná přece jen trochu více, než jen názvy kriterií WCAG – certifikace otevírá dveře k networku odborníků po celém světě. Opět to není nejdůležitější kritérium, ale „odznak“ lépe a rychleji identifikuje profesně blízké osoby – v ACTUM Digital tvoříme silný tým profesionálů, kteří se mohou na projektech doplňovat, nebo zastupovat. Vedle Ondřeje Pohla, CPWA a Jiřího Zmrhala, WAS je tedy další odborník s CPACC certifikátem potvrzením a zvýšením kompetence celého týmu. Certifikace je logickým posunem pro člověka, který se a11y tématům dlouhodobě věnuje – pro mě osobně je to potvrzení mých dovedností a znalostí.
Michal Matuška (uchazeč o certifikát WAS)
Motivace je pro mě / nás SUPERKODERS celkem přirozená. Myslíme si, že informace by měli být dostupné všem. Takže v první řadě jde o čistou lidskou rovinu. Víme, že přístupný web může mít vliv na business našich klientů a proto je tímto směrem edukujeme. A nemůžu zapomenout ani na řemeslnou kvalitu kódu. Přístupnost považujeme za jeden z parametrů kvality. Přístupnosti se v kódu věnujeme víc než 15 let, ale nenapadlo nás nikdy se certifikovat. Myslíme si, že by nám to mohlo pomoci v argumentaci s našimi klienty. Co se týče typu certifikace, tak v tom ještě nemáme úplně jasno. Ještě to budeme s Radkem konzultovat. Pravděpodobně to ale bude WAS.
IAAP Certifications What’s In It For Me – axe-con 2021
Příště se podíváme na to, proč certifikáty od IAAP mají – či o jejich získání usilují – Tereza Kosnarová Venerová, Ondřej Pohl a Radek Pavlíček.