Potřebuji pomoc s přístupností

Rozhovor s nevidomým studentem: Benjamin Levíček o výzvách a řešeních přístupnosti

Autorkou rozhovoru je Kamila Pírková


Benjamin Levíček, maturant Cyrilometodějského gymnázia v Brně, je nejen talentovaný hudebník, ale také aktivní sportovec a nadšený publicista. V tomto rozhovoru se podělil o své zkušenosti s přístupností webových stránek a aplikací pro nevidomé.

Jaké aktivity tě baví?

Hraji na příčnou flétnu a housle, ale také se věnuji sportům. Aktivně hraji showdown, což je stolní tenis pro nevidomé. Kromě toho píšu články o přístupnosti, kde se zaměřuji na přístupnost různých aplikací a návody na jejich používání.

Jaké jsou nejčastější překážky, se kterými se setkáváš při používání webových stránek?

Často narážím na problémy při objednávání na e-shopech, které nejsou správně naformátované a jejich odkazy nebo tlačítka nejsou dobře rozlišené. Některé e-shopy mají nepřehledné výběry adres nebo poboček. Odečítač obrazovky v tomto případě někdy přeskakuje nebo nečte určité informace, což může být frustrující. Velký problém jsou také obrázky bez alternativních textů nebo cookies okna, která často způsobují, že nelze s odečítačem klikat na různé objekty na stránce.

Můžeš uvést příklady webových stránek, kde je přístupnost dobrá? 

Webové stránky jako pelion.cz a poslepu.cz mají dobře řešenou přístupnost. Seznam.cz také dbá na přístupnost, i když někdy je tam příliš mnoho informací, což může být matoucí.

Používáš nějaké aplikace k přístupu k online obsahu?

Ano, používám iPhone a iPad s VoiceOverem (odečítačem), ale mám zkušenosti i s Windows. Primárně pracuji na iPadu a používám běžné webové prohlížeče.

Máš nějaké tipy pro lidi, kteří přišli o zrak nebo mají problémy se zrakem? 

Důležité je nebát se požádat o pomoc a přečíst si manuál k odečítačům. Například doposlouchat odečítač do posledního slova a naučit se gesta nebo klávesové zkratky. Také je dobré se naučit orientovat na stránkách pomocí nadpisů a odkazů.

Jak hodnotíš přístupnost sociálních sítí?

Facebook je relativně dobře přístupný, ale Instagram má více problémů, například při editaci příspěvků a přidávání stories. Generované popisky obrázků na těchto platformách jsou často nepřesné. BeReal je velmi špatně přístupný, ale baví mě jeho koncept. Celkově je přístupnost sociálních sítí pro nevidomé omezená, ale stále jsou pro mě důležitým zdrojem informací.

Jaké jsou tvoje zkušenosti s webovými stránkami státních institucí?

S orientací na těchto stránkách nemám problém. I když je tam někdy příliš mnoho informací, vždy jsem se zorientoval.

Jak bys porovnal přístupnost českých a zahraničních webových stránek?

Přístupnost je podobná. U obou často chybí popisky obrázků, ale větší zahraniční stránky mají tyto popisky častěji. Celkově nemohu říct, že by zahraniční stránky byly výrazně lepší.

Co bys chtěl, aby lidé, kteří vidí normálně, chápali o používání digitálních stránek a sociálních sítí jako nevidomý?

Bylo by dobré, kdyby ti, co tvoří webové stránky, správně popisovali odkazy a dobře formátovali stránky, zvláště co se týče nadpisů, odkazů a různých orientačních bodů. Také jsem úplně zapomněl zmínit jeden zásadní problém u některých webů – opisování kódu z obrázků při ověřování, jestli nejsem robot. Bylo by skvělé, kdyby přidávali i zvukový text, nejen obrázkový, protože na některých stránkách to chybí. Co se týče uživatelů, kteří neprogramují webové stránky, pokud narazí na nějakého nevidomého uživatele, může se stát, že něco bude nepřístupné. Je dobré mít na paměti, že budou potřebovat pomoc bez odečítače.

Potřebujete pomoc s přístupností?
Kontaktujte nás

Kontaktovat nás v případě potřeby můžete i e-mailem nebo telefonicky





    Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.